Typy obezity

Zdánlivě nezajímavá otázka, ale bezpečně rozdělí nás ženy na dvě skupiny. Za první se muži se zalíbením, dokonce až s fascinací podívají. O ženě z druhé skupiny si řeknou,“ ta je ale tlustá, že se sebou něco nedělá“. Co nás tedy tak rychle odhalí a určí, do jaké míry nám budou muži nadbíhat, otvírat nám dveře a obdivně vzdychat a to snad i tehdy, kdybychom byly semetriky? Je to obvod pasu. Není nikde přesný údaj, od kdy patříme do které skupiny. Jde spíše o subjektivní dojem, kdy naše břicho je větší než naše boky či naopak boky nadměrně vystupují oproti pasu. Jinak je to ale se zdravotními komplikacemi, které jsou s těmito typy obezity spojené. Tam jsou již čísla přesná a vyjadřují naše možné riziko našich zdravotních komplikací

Typ jablko – neboli mužský typ obezity

Je to trochu nespravedlivé. Ostatní ženy mají ploché bříško a já, at´dělám, co dělám, břicho se vydouvá z kalhot či sukně. Pokud se to snažíme zamaskovat volnějšími oděvy, způsobuje nám to trochu krabicovitou a nezajímavou postavu. To nejhorší, co si lze představit, je starší žena, která nás jako těhotnou ochotně pustí v tramvaji sednout. To ale zdaleka není to jediné, čím nám tento typ obezity komplikuje život. Dochází k hromadění tuku v oblasti hrudníku a břicha. Mužský neboli androidní typ obezity je spojen s častým výskytem kardiovaskulárních a metabolických komplikací. Metabolický syndrom při obezitě tohoto typu se nazývá syndrom X (Reavenův syndrom). Bývá provázen hyperinsulinismem, sníženou koncentrací HDL cholesterolu, hypertenzí , insulinorezistencí a hypertriacylglycrolemií. Pokud to přeložíme do běžného jazyka, muži i ženy s tímto typem obezity trpí vysokým krevním tlakem, cukrovkou 2. typu a vysokými hladinami cholesterolu a krevních tuků. Také jsme daleko více ohroženy možností vzniku infarktu myokardu či cévní mozkovou příhodou.

Jaké je tedy řešení?

Bohužel si nemůžeme říci, že už to nějak vydržíme. Jsme totiž opravdu velmi ohroženy zdravotními komplikacemi. Určitě nechceme být ve stáří odkázané na nemocniční lůžko. Nezbývá tedy než cvičit a snažit se zhubnout omezením počtu kilojoulů, které sníme. Zde platí, že pokud i trochu cvičíme, přesto že se nám nepodaří dostat své křivky do ideálních rozměrů, děláme pro sebe z hlediska zdravotní prevence více než ženy, které mají ideální postavu od narození, ale neudělají žádný pohyb navíc. Platí, že „fit fat“ z hlediska zdravotních komliplikací znamená menší riziko nežli „unfit unfat“. A dá se něco udělat s vyklenujícím se bříškem? Ano. To, že se nám vyklenuje bříško je dáno genetickou dispozicí, při které naše břišní svaly musí být schopné rychlého rozpětí, aby těhotenství proběhlo zdravě a bez komplikací. Tím, že naše břišní svaly jsou tak rychle „povolující se“, musíme je stále zpevňovat. Stačí se 2 x týdně zaměřit na cviky, posilující břišní svaly a máme po problému. A to je i výhoda oproti ženám ze skupiny druhé.

Typ hruška – neboli ženský typ obezity

Tyto ženy poznáte na první pohled, velmi těžko jde něco zamaskovat. Muži se za nimi často otáčejí. Ne s opovržením, jak by nám kolikrát i u nepříjemné kolegyně bylo milé, ale se zalíbením a zvláštní fascinací. Mají prostě velký zadek. Podvědomě představují pro muže ideální typ ženy, která mu porodí hodně dětí a udrží teplo rodinného krbu. U těchto žen dochází k zmnožení tuku na hýždích a stehnech. Tento typ obezity nebývá provázen tak častým výskytem zdravotních komplikací,ale o to hůře se nám s nadměrnými partiemi bojuje. Ženský, odborně gynoidní typ obezity, je dán především genetickou dispozicí, kdy se ve zvýšené míře ukládá tuk právě v oblastech hýždí a stehen. I když se zhubnout snažíme, často dosáhneme pouze úbytku v oblasti hrudníku či obličeje. Naše problémové partie nám zůstanou snad i tehdy, kdybychom nejedli opravdu nic. Je to dáno zvýšenou citlivostí tkání v oblasti stehen a hýždí na hormonální vlivy, které vysílají signál tkáním, ať si tuk do těchto partií ve zvýšené míře ukládají.

Jaké je tedy řešení?

Utěšovat se, že právě naše postava z nás dělá opravdu ženu. Málokterý muž o nás řekne, že jsme tlusté. Nanejvýš prohlásí, že máme velkou zadnici. Ani intenzivním cvičením často optimální postavy nedocílíme. Ale cvičení není dobré zanedbávat. Zpevní nám stehna a boky, vyvarujeme se pomerančové kůže a nepěkného natřásání těchto partií při chůzi.