Doktoři snad již museli pro nás něco vymyslet!

Také jste již zkusili vše možné a stále se nevejdete do kalhot?

Atkinsonova dieta, dieta podle Štefana Margity, eurodieta s vysokým zastoupením bílkovin, dělená strava a nic to není platné? Kila se pohybují v rozmezí 3 kg zhubnu 5 přiberu. Jediné co jsem stále ještě nevyzkoušela jsou léky na hubnutí, které může doporučit a napsat lékař.

Co je tedy v nabídce?

V současné době je k dispozici pouze několik léků, u kterých byla prokázána účinnost a bezpečnost i v dlouhodobých studiích. K léčbě obezity Váš lékař přistoupí až tehdy, selžou-li dietní, režimová a pohybová doporučení. Neradujte se, že je to právě u vás. Tyto léky mají také mnohé kontraindikace, a proto Vám je lékař napsat nemůže nebo se často cena pohybuje velmi vysoko. Nežádoucí účinky také nejsou právě příjemné.

Adipex Retard

Tabletky Adipexu se užívají jednou denně. Potlačují chuť k jídlu působením v centrálním nervovém systému. Pozor: tím, že fentermin, což je účinná látka tohoto léku uvolňuje dopamin v CNS, může se vyvinout závislost. Mezi nejčastější vedlejší příznaky patří stížnosti na nespavost, sucho v ústech, předráždění, rychlejší akce srdeční, ojediněle i vysoký krevní tlak. Kdy se tento lék nemůže užívat? Pokud zároveň užívám antidepresiva, nemůže se užívat. Vzhledem k častým nežádoucím účinkům byl fentermin již stažen z trhu. Jaká byla jeho hlavní výhoda? 30 tablet stálo pouze cca 200 Kč.

Elsinorské prášky

Tabletky nám může předepsat lékař (v zahraničí se prodává pod názvem Letygen) a užívají se nejčastěji 2 tobolky denně. Tento lék u nás zatím není dostupný. Obsahují kombinaci efedrinu s kofeinem. Snižují chuť k jídlu a zároveň zvyšují energetický výdej, zvyšují rychlost spalování tuků při cvičení. Pozor: při užívání tohoto léku můžu trpět nespavostí, předrážděností, mohou se objevit závratě a sucho v ústech, ojediněle rychlejší akce srdeční. Kdy se nemůže tento lék užívat? Lékař vám ho nepředepíše, pokud máte špatně korigovanou hypertenzi, kardiovaskulární onemocnění s arytmiemi, časté tendence k mdlobám, epilepsii, psychické poruchy či glaukom. Dále bude zjišťovat, zdali jsou v pořádku vaše ledviny a játra.

Meridia, nově také Lindaxa

Tabletky, jejichž účinná látka je sibutramin, můžeme ve státech EU či na Slovensku zakoupit pod názvem Reductil. Tento lék navozuje pocit sytosti a zároveň zvyšuje energetický výdej. Současně při jeho užití se snižuje neovladatelná chuť na sladké. Jeho užívání se osvědčuje též u nízkokalorických diet, které sami o sobě snižují termogenezi a tím zpomalují hubnutí. Zvýšením termogeneze tento lék vyrovnává nežádoucí účinek nízkoenergetických diet. Užívá se jedna tabletka ráno.

Pozor: Jako vedlejší účinek můžeme pozorovat zvýšení tlaku a srdeční frekvence, suchost v ústech, zácpu, nespavost, úzkostnost, závratě a pocity na zvracení.

Kdy se nemůže tento lék užívat?

Lékař nám tento lék předepíše pouze v případě, že neužíváme antidepresiva, netrpíme duševní poruchou či poruchou příjmu potravy, nemáme kardiovaskulární onemocnění provázené arytmiemi nebo srdečním selháváním.
Dále je dobré zvážit užívání u lidí s jaterní či ledvinovou poruchou, u epileptiků a pacientů s glaukomem.

Jeho výhoda: jeho dlouhodobé užívání je bezpečné na rozdíl od Elsinorských prášků či Adipexu. Skutečně snižuje chuť k jídlu, ale po několika měsících užívání se chuť k jídlu vrací.

Dle síly přípravku se cena pohybuje v rozmezí 340 -360 Kč na měsíc.

Xenical

Tento lék obsahuje jako účinnou látku orlistat, tedy derivát lipstatinu, který inhibuje enzym lipázu v zažívacím traktu a tím snižuje až o 30% vstřebávání tuků ze zažívacího traktu. Zároveň snižuje hladinu celkového a LDL cholesterolu. Co se stane ale se zbylými nestrávenými tuky? Vyloučí se stolicí.

Pozor: Nežádoucí účinek tohoto léku je průjmovitá na tuky bohatá stolice, která může u predisponovaných lidí vyvolávat častější nucení na stolici až únik stolice. Dále se vyskytuje plynatost, inkontinence stolice či můžeme trpět bolestmi břicha. Snižuje se také vstřebávání vitamínů rozpustných v tucích. Můžeme tedy trpět nedostatkem vitamínu A, D, E.

Kdy se nemůže tento lék užívat?

Tento lék nám lékař nepředepíše, pokud trpíme onemocněním žlučových cest, nedostatkem vitamínů, chronickým malabsorbčním syndromem, nedoporučuje se u pacientů s poruchou jaterních a ledvinových funkcí.

Jaká je výhoda tohoto léku? Výhodou je, že nám tento lék o 30% usnadňuje hubnutí a zároveň neovlivňuje kardiální systém. Je možné jeho dlouhodobé užívání.

Nevýhoda? Nevýhodou je hlavně průjmovitá stolice.

Co z toho vyplývá?

Nečekejme, že nás tyto léky zachrání a my zhubneme bez vlastní snahy. Jsou to jen pomůcky, které nám zvýší rychlost hubnutí o 10-20%. Velmi účinné ale budou, pokud jejich užívání zkombinujeme s pohybovým a redukčním programem. Pokud se ale budeme i nadále při užívání těchto léků přejídat, jediný, přesto pozitivní výsledek bude, že nepřibereme. Hubnutí při dietě s vysokým kalorickým příjmem a malým energetickým výdejem ani při užívání drahých léků čekat nemůžeme.