Pitný režim

Jak by měl vypadat pitný režim?

Pro hubnutí je důležité dodržovat pitný režim. Pro zdravé fungování organismu bychom měli vypít nejméně 2 l tekutin a to bez započítání kávy a čaje.

Káva a čaj, zejména černý a bylinkový působí močopudně, tím dochází větší ztrátě tekutin.

Přesto, že vypijeme denně 2-3 šálky kávy a pijeme 1l bylinkového čaje, tělo může pociťovat nedostatek tekutin. Při nedostatku tekutin se zhoršuje funkce ledvin, pomaleji se vyplavují a metabolizují toxické a škodlivé látky, je kladen to vyšší nárok na metabolismus. Zároveň se zhoršuje elasticita kůže, daleko častěji vznikají při hubnutí strie a zároveň nedostatek tekutin podporuje rozvoj celulitidy. Na nedostatek tekutin reaguje opět naše tělo při hubnutí jako na stresující prvek, snižuje se tedy při hubnutí spalování tuků a v daleko větší míře začínáme spalovat svalo

Pravidlo 1

Napijte se dříve, než žízeň pocítíte.

To, zdali žízeň cítíme či ne je dáno citlivostí centra žízně v hypothalamu. Zde se vyskytují jednak vrozené dispozice citlivosti reakce tohoto centra na snížené množství tekutin v těle a jednak dispozice dané věkem. Se stářím se tato citlivost snižuje, proto někteří lidé skoro nikdy nemají žízeň , i když tělo prokazatelně trpí těžkým nedostatkem tekutin. Pokud víte, že se ve vaší rodině ve stáří tento problém vyskytuje, o to více buďte pozorní ke svému pitnému režimu.

Pravidlo 2

Těžkých minerálek, to znamená minerálek s vysokým zastoupením minerálů nepijte denně více než 0,5l.

Někteří lidé jsou zvyklí si pravidelně kupovat minerálky typu Poděbradka, Ondrášovka, Hanácká kyselka aj. a pít 2-3l těchto minerálek za den. Pití těchto koncentrovaných minerálek opět zatěžuje funkci ledvin a pokud k tomu máme dispozice, může se tím daleko dříve projevit ledvinové onemocnění.

Pravidlo 3

Kávy a čaje (černého a bylinkového) bychom měli vypít maximálně 0,5l.

Káva a černý či bylinkový čaj působí močopudně, tekutinu tedy po vypití spíše ztrácíme než získáváme. Pokud chceme přesto pít teplé nápoje ve větší míře, je možné výše uvedené čaje nahradit čaji ovocnými či zelenými.

Pravidlo 4

Minerálky s vyšším obsahem iontů je vhodné střídat.

Každá minerálka má jiné zastoupení iontů, např. Poděbradka obsahuje především sodík a hořčík, Radenská je bohatá na vyšší zastoupení hořčíku a vápníku, Ondrášovka obsahuje vysoké koncentrace vápníku. Pítí převážně jednoho typu minerálky by vedlo k nerovnováze zastoupení iontů v organismu a ke vzniku např. ledvinových kamenů vápenatého typu.

Pravidlo 5

Denní množství 2-3 litrů tekutin musíme zvýšit, pokud vyvíjíme intenzivní fyzickou aktivitu (cvičení, běh).

Pocením při cvičení dochází k výrazné ztrátě tekutin a tím následně k dehydrataci organismu a zhoršenému odplavování toxinů.Výrazná ztráta tekutin je patrná také u lidí, kteří ve své profesi musí hodně mluvit, např. učitelé, prodavači, obchodní zástupci aj. I mluvení patří k činnostem, při kterých tělo ztrácí hodně tekutin.

Pravidlo 6

Vyhýbejte se slazeným a alkoholickým nápojům.

Většina žen přijde do poradny s tím, že si nedokáží udržet svoji váhu, i když dodržují dostatečný pitný režim, vypijí každý den 1l džusu a jedí opravdu málo. Přesto nedokáží zhubnout. Džusy, mléko, slazené minerálky, pivo, víno a tvrdý alkohol obsahují výrazné množství kJ. Pokud tedy máme zlozvyk zkonzumovat tyt nápoje ve větší míře, je skoro nemožné si v dospělosti udržet optimální váhu.

Zde je příklad.
Uvádím pro srovnání množství kJ v housce či rohlíku,
Houska 40g = 492 kJ
 

nápoj 0,1l energ. hodnota nápoj 0,1l energ. hodnota
mléko 2% t.v.s 208 kJ juice černý rybíz 170 kJ
mléko 3,3% t.v.s 149 kJ pivo černé 10 750kJ
minerlní voda sl. 104 kJ pivo světlé 12 690 kJ
stolní voda s přích. 88 kJ bílé víno 226 kJ
Coca-cola 163 kJ bílé víno 0,2 l 452 kJ
Fanta 150 kJ červené víno 280 kJ
Juice jablecný 164 kJ cervené víno 0,2 l 560 kJ

Z této tabulky je patrné, že v případě, kdy ve 20.00 hod vypijeme 2dcl červeného vína, nemusíme ani po celodenním snažení vidět úbytek na váze. Právě z nápojů často pochází velká část energetického příjmu, který se pak podílí právě na problémech s váhou. Pokud tedy pijeme ráno pravidelně 2-3dcl džusu či mléka, je dobré si uvědomit, že si právě dáváme „o housku“ více k snídani.